Infók 2007 : Brüsszel egyre jobban "harap" a 4-es metróért |
Brüsszel egyre jobban "harap" a 4-es metróért
By Atka & Naftalin 2007.03.12. 14:51
Elúszóban a szászmilliárdok!?
Brüsszel egyre jobban "harap" a 4-es metró miatt
Akár 4-es metró beruházásának több éves csúszását, ha nem a végét jelentheti, hogy az Európai Bizottság nem akarja több száz milliárd forinttal támogatni a rossz gazdaságossági mutatókkal, horribilis költséggel épülő metró projektjét - értesült az index. A 4-es metró projektjét folyamatosan figyelemmel kísérő internetes portál szerint Demszkyéket már a szocialisták is szorongatják a kamikáze akció miatt. Az állam a konvergenciaprogram miatt nem vállalhatja be a több évtizede elavult, bevallottan rossz tervekkel rendelkező projektet.
Bősi vízlépcső, eocén-program, 4-es metró - meglehet, hamarosan a szocialista nagyberuházási program kudarcaival egy szintre kerül a főváros infrastruktúrafejlesztési terveinek immár másfél évtizedes ékköve.
Az Európai Bizottság meglehetősen szigorú feltételekkel, a vártnál sokkal kisebb mértékben finanszírozná a 470-500 milliárdos beruházást, értesült az Index városházi és brüsszeli forrásokból. Az unió a metró újrakalkulált, rossz gazdasági mutatói miatt nem lelkesedik a projektért.
A magyar fél ugyanis arra számított, hogy az eredeti becslésekkel szemben horribilis költségtúllépéstől szenvedő projekt nem terheli meg az államháztartási mérleg kiegyensúlyozására törekedő állami büdzsét 2007 és 2013 között, mert azt az unió majd kifizeti.
Az index.hu információi szerint az Európai Bizottság delegációja a múlt héten látogatott Budapestre, hogy tárgyaljanak a magyar közlekedés operatív programról (Közop), aminek több mint ezermilliárd forintos keretéből a legtekintélyesebb részt a 4-es metróra kötné le az állam, illetve a tárgyalásokon részt vevő főváros. Azonban az EU és a magyar tárgyalófél álláspontja, "finoman fogalmazva" is igen messze van egymástól, erősítették meg laptársunk fővárosi forrásait.
Ha az EU csak 100-120 milliárd forinttal támogatná az első szakasz mintegy 400 milliárd forintos beruhzását, az államnak és a fővárosnak 300 milliárd forintot kellene előteremtenie. Ez pedig a mai költségvetési helyzetben lehetetlen.
A projekt ellen eközben egyre erősebb nyomás helyeződik a fővárosi szocialisták részéről Demszky Gáborra. Az SZDSZ-es főpolgármester ugyanis a hírek szerint továbbra sem akar hallani a projekt megkurtításáról. Hétfőre a fővárosi ellenzék vezetője, Tarlós István hirdetett meg sajtótájékoztatót, de előre semmit nem akart elárulni.
|